„K“ ve slově kola není jediné, co fritz-kolu odlišuje

21.02.2023AtBars

Nápad vytvořit vlastní colu dostali dva hamburští kamarádi v kuchyni nad pizzou, její etiketa vznikla tak trochu improvizací a název fritz-kola si nechali odsouhlasit náhodnými kolemjdoucími před nákupním centrem. Z jejich start-upu je po necelých dvaceti letech středně velký podnik a jednička na trhu v odvětví craftové coly. „Z původního prostého nápadu se zrodila společnost, která si získala úžasnou pověst a zaměstnává více než tři stovky zaměstnanců z šesti různých zemí. Na to jsem velmi hrdý,“ říká zakladatel a výkonný ředitel společnosti fritz-kulturgüter GmbH Mirco Wolf Wiegert.

Kdy a jak se zrodil nápad vyvinout vlastní značku koly? Co stálo za jejím vznikem?

S kamarádem Lorenzem se známe už od dětství, ze skautu. Po dokončení studií na vysoké škole jsme se rozhodli, že společně založíme firmu. Měli jsme blok, kam jsme si zaznamenávali nápady a obchodní modely. Jednou večer, když jsme v kuchyni jedli mraženou pizzu a pili colu, nás napadlo vytvořit kolu, která bude lepší než známá jednička na trhu. Kolu, která bude mít víc kofeinu, nebude tolik sladká, bude chutnat po citrusech a bude mít jasný postoj. V roce 2003 jsme založili společnost fritz-kola s asi 7000 eury. Neměli jsme dost peněz na profesionální logo, a tak jsme na lahve vytiskli naši fotku. Zpočátku jsme měli nízký rozpočet, jezdili jsme tedy dodávkou po Hamburku a nabízeli naši kolu v místních barech. Z počátečního jednoduchého nápadu postupně vyrostla společnost se zhruba třemi stovkami zaměstnanců, jejíž zastoupení v řadě evropských zemí roste a která nabízí třináct produktů v pěti produktových kategoriích.

Proč právě název fritz-kola? Co znamená to „fritz“?

Na začátku jsme měli celý seznam potenciálních názvů, mohlo jich být kolem třiceti. Většina nápadů zdůrazňovala celkem běžným způsobem naši hlavní myšlenku – důraz na místo vzniku, tedy Hamburk a severní Německo, například Alster Kola, Elbe Kola, Northern Kola, Hamburg Kola a další obdobné. Název fritz-kola se zrodil při brainstormingu. Byl to náš favorit, ale nechtěli jsme dát jen na svůj názor. A protože jsme neměli peníze, abychom si objednali profesionální průzkum trhu, stoupli jsme si na pár hodin před obchodní centrum v jedné hamburské ulici a kolemjdoucích jsme se ptali, které jméno ze seznamu by se podle nich nejlépe hodilo pro název koly z Hamburku. Název fritz v této anketě drtivě vyhrál. A to rozhodlo.

Jak byste popsal fritz-kolu jako brand?

To „k“ ve slově kola není jen písmenko, symbolizuje vše, co je na fritz-kole jiné. Není to jenom produkt, je to především postoj. Značka reprezentuje nezávislost, toleranci, otevřenost a rozmanitou pospolitost. A znovu a znovu dokazuje, že odpovědnost a legrace si vzájemně neodporují.

Vaše kola je šetrná k životnímu prostředí. Bylo a bude tomu tak vždy? Proč je to pro vás důležité?

Od založení firmy jsou všechny fritz výrobky k dostání pouze ve skleněných vratných láhvích, což má obrovské ekologické výhody. Láhve se mohou plnit až padesátkrát, jsou stoprocentně recyklovatelné a obsahují 60–90 % recyklovaného skla. Navíc do ovzduší neuvolňují žádné (mikro)plasty ani plasticizéry. Hlavní možností, jak snížit množství emisí, je podle nás využívání regionální výroby. V zájmu omezení dopravy a emisí spolupracujeme s dodavateli a závody na stáčení do láhví, které jsou v maximální míře regionální. Společně s těmito producenty se snažíme o výrobu, která bude šetrná ke zdrojům. Nedávno jsme investovali do nového závodu na lahvování do vratného skla u výrobce minerálních vod Franken Brunnen. Tato zcela nová plnicí linka v Eilenburgu poblíž Lipska od ledna 2023 ještě víc podporuje používání vratných skleněných láhví, díky ní se zkracuje distribuce v dané oblasti, především do České republiky. Nové technologie nám zároveň zajistí až 75% úsporu vody, čímž se značně sníží spotřeba energie a zdrojů.

Je recept stále původní, nebo došlo k nějakým úpravám chuti?

Neustále pracujeme na vývoji a zlepšování našeho produktu, abychom zákazníkům nabízeli to nejlepší. Díky optimalizované koordinaci surovin dokážeme snížit obsah cukru na 9,9 g na 100 ml, aniž by se změnila typická intenzivní chuť fritz-koly, je nyní tedy ještě lepší.

Jaká je historie vývoje dalších příchutí a jakou příchuť máte nejraději?

Jakou mám nejraději? Určitě kolu! Mám silné pouto k původní kole, protože právě díky ní se naše společnost dostala tam, kde dnes je. Chutnají mi samozřejmě i naše další limonády, například rebarbora nebo citron, ale naše kola je pro mě tou nejlepší.

Kdy nastal největší boom? Co bylo milníkem, který pro fritz-kolu považujete za nejpodstatnější?

Prvním významným milníkem bylo, když jsme si uvědomili, že to, co děláme, skutečně funguje! Tehdy jsme zjistili, že jsou v restauracích rádi, když mohou nabízet jinou kolu, a dopřát tak svým zákazníkům možnost volby.

Jak velká značka je dnes fritz-kola pro Německo a na jaké zahraniční trhy míří především?

S tržním podílem 4,1 % je fritz-kola na třetím místě v maloobchodním prodeji koly v rámci Německa. Co se týče celkové kategorie slazených nápojů, je fritz-kola na druhém místě, její podíl vzrostl mezi lety 2021 a 2022 o 5,3 %. Značky fritz-kola, fritz-limo a fritz-spritz zaznamenávají výrazný nárůst, jak dokládají čísla agentury Nielsen z posledního čtvrtletí roku 2022 (ve 39. týdnu): fritz-kola +6,1 %, fritz-limo +10,6 % a fritz-spritz +20,4 %. Naším domovem je Evropa a právě tady zaznamenáváme nárůst, dokonce rychlejší než na našem základním trhu v Německu. Kromě Německa máme úspěšné zastoupení společnosti fritz-kulturgüter ve Španělsku, Francii, Velké Británii, Itálii, Rakousku, Nizozemsku, Belgii, Polsku a České republice. I v zahraničí jsme se nejprve zaměřili na odvětví gastronomie, abychom nabídli nové chutě a zákazníky přesvědčili o tom nejdůležitějším, tedy o vynikající chuti našich výrobků.

Co považujete za největší dosavadní úspěch fritz-koly?

Je to nezávislá hamburská firma, kterou řídí její majitelé a která se vyvinula ze start-upu do středně velkého podniku, a dokonce se z ní stala jednička na trhu v odvětví craft koly. Z původního prostého nápadu se zrodila společnost, která si získala úžasnou pověst a zaměstnává více než 300 zaměstnanců z šesti různých zemí. Na to jsem velmi hrdý.

Kde vidíte fritz-kolu za deset let?

Věříme, že v letošním roce dostaneme tu nejlepší kolu do ještě více barů, restaurací a klubů mezi Baltským a Středozemním mořem. Naše kola není jen produkt, je to především postoj. Podporujeme nezávislou, tolerantní, otevřenou a rozmanitou demokratickou společnost. Projevujeme nahlas své názory a dodržujeme závazky ve společenské a ekologické oblasti, protože jakožto vyspělá společnost cítíme, že je naší povinností jít dobrým příkladem. Za deset let chceme dosáhnout zejména toho, aby se o tom veřejně vědělo.

BCB 2023

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat