Barový manifest podle Caroly Urru

12.03.2023AtBars

Z šesti let, po něž se šéfbarmanka pražského baru AnonymouS Carola Urru věnuje barmanskému řemeslu, se na české barové scéně pohybuje méně než polovinu. Přesto se ve zdejší barmanské komunitě najde jen málokdo, kdo by ji ještě nezaznamenal. Může za to jak její italský temperament, tak soutěžní úspěchy. Další si možná připíše v Manifest Contest.

Jak hodnotíš pražskou barovou kulturu? Liší se v něčem od zbytku ČR?

Neměla jsem zatím tolik příležitostí cestovat po České republice, ale z toho, co vím, je Praha trochu jiná, víc multikulturní, současně ale má a stále si zachovává své historické kořeny.

Na co bys hosty k vám do baru pozvala? Čím je vaše nabídka unikátní?

K nám do baru bych hosty pozvala za atmosférou, kterou celý tým vytváří, a určitě by se měli stavit i proto, že mě tam najdou – a dál se uvidí. Teprve když barman ví, jak lidi přimět, aby zůstali nejen na koktejly, je jeho práce hotová.

Které tři vlastnosti nebo dovednosti podle tebe dělají dobrého barmana?

Napadá mě jich víc. Dovednosti, interakce, důslednost a znalosti – to jsou pro mě čtyři klíčové věci, které by měl každý dobrý barman ovládat.

Co cenného ses za barem naučila a těžíš z toho dodnes?

Mluvit několika jazyky, které jsem ve škole neměla, a multitaskingu. Pomáhá mi to hodně i v mém osobním životě.

Jaké netradiční zdroje inspirace používáš?

Domnívám se, že v současné době, kdy máme knihy a počítače, patří k netradičním zdrojům inspirace příroda. Mně osobně připadá velmi inspirativní a hodně mi pomáhá.

Co nejzábavnějšího jsi za barem zažila?

Nejzábavnější den za barem jsem zažila během londýnské Gay Pride. Ta směna tehdy trvala osmnáct hodin, ale stálo to za to.

A co bys označila za svůj nejintenzivnější barový zážitek?

Hodně intenzivní moment za barem jsem zažila zhruba před pěti lety. Host tehdy po mém kolegovi hodil dvě sklenky na highball tak silně, že jsme si mysleli, že má zlomená žebra. Naštěstí z toho nakonec byly „jen“ modřiny.

Bez čeho se za barem rozhodně neobejdeš?

Kdybych neměla destiláty a likéry, neměla bych z čeho míchat, že?

A co ti tam naopak připadá úplně zbytečné?

Odpad, který celá barová branže vytváří, je velmi zbytečný. Proto se ho snažíme co nejvíc snížit.

Která z pěti základních chutí je ti nejbližší?

Ačkoliv jsem jinak sweet person, nejbližší je mi kyselá chuť.

Co tě napadne, když se řekne Manifest?

Slovo manifest mám spojené s radostným jásotem, když během nějaké speciální nebo klidně i obyčejné události projevuješ – tedy manifestuješ – své emoce.

A jak bys stručně formulovala svůj barmanský manifest?

Moje profesní heslo zní: Don’t be sorry, be better. Člověk by neměl ničeho litovat, měl by se raději snažit být lepší nebo udělat to příště lépe.

@mohlo by vás zajímat