Adult Soda chutná jako Manhattan a Negroni

16.03.2023AtBars

Po Zázračné a Osmičce přicházejí Lidi z Baru s dalším nealkoholickým projektem, který je zatím ze všech nejvíc barový – rozhodli se totiž vyvinout nealko verzi oblíbených koktejlových klasik, které si co do chuti se svými alkoholickými předlohami v ničem nezadají.

Autorem konceptu Adult Sody je Martin Lambert, jenž barmanskou profesi a míchání drinků vyměnil za vývoj a produkci nealkoholických nápojů. Podepsán je jak pod Zázračnou limonádou, tak pod brainhack drinkem Osmička, který Lidi z Baru na trh uvedli v roce 2020. Jeho nejnovější projekt inspirovala rostoucí poptávka po nealkoholických koktejlech, jíž potvrzuje rovněž statistika prodejů Baru, který neexistuje, kde se loni míra konzumace míchaných drinků neobsahujících alkohol meziročně zdvojnásobila. Jeho motivace ale byla zčásti také osobní. „Možná to zní jako klišé, ale i já jsem se od dob, kdy jsem před několika lety pracoval za pultem Baru, který neexistuje, vyblbnul. Koncept Adult Sody mě napadl díky manželce, která si jednoho večera v období těhotenství posteskla, že má obrovskou chuť na její oblíbený koktejl sestávající z ginu, Campari a vermutu. Hned mě napadlo, že vymyslet nealkoholické Negroni by byla velká výzva. A pustil jsem se do toho,“ prozrazuje.

Vývojem nápoje, který výstižně pojmenoval Adult Soda, strávil více než rok. Jeho cílem bylo věrně napodobit vzhled, vůni a do značné míry i chuť vybraných koktejlů, pro začátek Manhattanu a Negroni, avšak za naprosté absence alkoholu. „Při slepém čichovém testu Adult Sodu od původních předloh nerozeznáte. V chuti pak skutečně chybí pouze alkoholové pálení, které dle mého názoru ani není příliš žádoucí simulovat,“ dodává Martin Lambert a zdůrazňuje, že Adult Soda neznamená vyhlášení boje konzumaci alkoholu, ale spíše nabídnutí zajímavé alternativy k alkoholickým originálům bez nutnosti smířit se s kompromisem ve vůni a chuti. K přednostem novinky navíc patří velmi nízký obsah cukru v množství do 5 g na 100 ml a od toho se odvíjející nízká kalorická hodnota, kterou mají alkoholické originály o 160 % vyšší.

Adult Soda se plní do čirých lahviček o objemu 200 ml. Pro dosažení odpovídajícího zážitku by obě varianty měly být servírovány vychlazené v koktejlové sklenici na stopce. Zatímco Adult Soda Manhattan se zdobí koktejlovou třešinkou na napichovátku, Negroni Dry plátkem bio pomerančové kůry.

Možnost ochutnat Adult Sodu budou mít od jara nejprve hosté podniků Lidí z Baru, postupně bude k mání i na e-shopu adultsoda.cz a ve velkoobchodní distribuci. Koncová cena v gastronomii by se měla pohybovat kolem 70 % ceny alkoholického koktejlu. „Jsem přesvědčen o tom, že Adult Soda bude dělat radost hostům nejen koktejlových barů a trendy kaváren, ale třeba i v divadelních barech, vinárnách, cukrárnách a wellness centrech či na eventech obsluhovaných cateringovými společnostmi,“ dodává Martin Lambert.

Pomoci nastartovat velkoobjemovou produkci Adult Sody má za cíl crowdfundingová kampaň, která od 14. března běží na webu Donio.cz. Podporovatelé zakoupením produktu poskytnou výrobcům peníze na uhrazení prvního stáčení.

@mohlo by vás zajímat