V Tritonu servírují holuba à la bruant ortolan

18.03.2023AtBars

Pražská restaurace Triton má od poloviny března nové, jarně laděné menu. Šéfkuchař Tomáš Kohút do něj neváhal zařadit speciální úpravu holubího masa, jež je inspirována kontroverzní francouzskou delikatesou v podobě pečeného strnada zahradního.

Restaurace Triton, jež se nachází ve sklepení hotelu Adria na pražském Václavském náměstí, láká hosty nejen na netradiční interiér v podobě více než sto let staré umělé krápníkové jeskyně, ale také na tzv. artovou gastronomii. Styl vytyčený před několika lety šéfkuchařem Tomášem Horákem drží i jeho nástupce Tomáš Kohút, jenž kuchařský tým vede od loňského roku. A právě pod jeho takovkou vzniklo nové jarní menu, které láká například na ceviche z mušlí svatého Jakuba s freshem ze zelených jablek a špenátu nebo umami verzi telecího tataráku servírovanou s konfitovaným žloutkem a hříbky.

Nejzajímavější položkou v novém menu je pak zcela jistě holub à la bruant ortolan. Tomáš Kohút se nechal inspirovan slavným, ale poněkud kontroverzním pokrmem francouzské gastronomie – pečeným strnadem. Jeho problematičnost spočívá jak v samotné surovině, kterou je dnes už chráněný drobný zpěvný pták, tak způsobem zpracování. Lapený strnad se totiž tradičně překrmoval (nejčastěji fíky, ale taky třeba krupicí) až na čtyřnásobek své váhy a následně se utopil v armaňaku. Šéfkuchař Tritonu v jarním menu malého pěvce vyměnil za holuba z Anjou a nedopouští se na něm ani žádného násilí – pouze ho peče a servíruje s omáčkou z holubích kostí dochucenou armaňakem, čerstvými fíky a krupicovým nokem s tymiánem.

@mohlo by vás zajímat