Barový manifest podle Petra Rouzka

22.03.2023AtBars

I když devětadvacetiletý Petr Rouzek proplouvá vodami gastronomie už od svých šestnácti, za barový pult se postavil teprve před třemi lety v brněnském baru Jekyll & Hyde. A rozhodl se tam zůstat, protože ho barmanská profese naplňuje. Baví ho její rozmanitost a škála možností, které může hostům předkládat. Před ním samotným se otevírají i díky Manifest Contest.

Jak hodnotíš brněnskou barovou kulturu? Liší se v něčem od zbytku ČR?

V Brně je barová kultura velice rozmanitá a pestrá. Od hostů, kteří jsou tu na návštěvě, slýchám, že Brno vnímají jako velice přátelské město, které se o své návštěvníky snaží pečovat. Něco jako u tetky na vesnici, protože Brno je oproti Praze taková větší vesnice. To ale nic nemění na tom, že tu máme kvalitní bary. Hlavní výhodou je, že stačí zajet do centra a na každém rohu na nějaký natrefíte.

Na co bys hosty k vám do baru pozval? Čím je vaše nabídka unikátní?

Mám rád atmosféru celého Brna, a to hlavně když je teplo. Sedneš si na patník s pívesem a užíváš si tu pohodu. Co se týče našeho baru, k nám bych hosty pozval určitě za zážitkem a hlavně na naše nové menu. Obohatily jsme ho o šifry, díky nimž mohou odhalit tajné ingredience, které pomohly Jekyllovi v jeho přeměně na Hyda.

Které tři vlastnosti nebo dovednosti podle tebe dělají dobrého barmana?

Empatie, hravost a pohostinnost.

Co cenného ses za barem naučil a těžíš z toho dodnes?

Že se i ten nejprotivnější zákazník dokáže nastavit na vaši vlnu, pokud to s ním nevzdáte. A že si i člověk, který baví lidi, musí umět najít čas pro sebe a trochu si odpočinout.

Jaké netradiční zdroje inspirace používáš?

U mě záleží hodně na tématu menu. Patřím k lidem, kteří rádi vymýšlejí drinky na základě příběhů. Teprve potom jdu hledat ty správné suroviny, se kterými budu pracovat. Takže pokud chce někdo koktejl, který bude vypadat jako Shrek, není problém.

Co nejzábavnějšího jsi za barem zažil?

Vtipných momentů se najde spousta a jen stěží dokážu vybrat jeden, který by byl navíc publikovatelný. Vzpomínám si ale třeba, jak jsem připravoval drink, který jsem throwoval. Jelikož můj throw je ze strany na stranu, v jeden moment prostě nic nevidím. A přesně v té chvíli se pode mě ke koši přiblížil kolega Marek. Lekl jsem se ho tak, že celý obsah šejkru skončil na jeho hlavě. Ještě že to nebyla Bloody Mary…

A co bys označil za svůj nejintenzivnější barový zážitek?

Když v pátek večer dochází led.

Bez čeho se za barem rozhodně neobejdeš

Bez ledu a bez týmu.

A co ti tam naopak připadá úplně zbytečné?

Upřímně doufám, že se mi jakožto provoznímu daří takové věci eliminovat a že u nás za barem máme jen to užitečné.

Která z pěti základních chutí je ti nejbližší?

Slaná, protože je nejméně v koktejlech obvyklá a přijde mi zábavná. Hlavně miluju Bloody Marry.

Co tě napadne, když se řekne Manifest?

Asi jeho synonymum – poselství. A taky Jägermeister.

A jak bys stručně formuloval svůj barmanský manifest?

Nečum a makej!

@mohlo by vás zajímat