Rum Abuelo přichází s novým soutěžním formátem

13.06.2023AtBars

Globální ambasador panamského rumu Abuelo Cristobal Srokowski v polovině května znovu dorazil do České republiky, a to mimo jiné i proto, aby zdejším barmanům představil Abuelo Bartender Competition CZ & SK. Zajímavá je už svým netradičním formátem, jelikož se odehrává za běžného barového provozu a soutěžící netuší, kdo z jeho hostů patří k porotě, ale také velkorysou cenou pro vítěze. Ten nejlepší ze všech přihlášených barmanů a barmanek se zkraje příštího roku vypraví na šest dnů do Panamy, kde ho kromě návštěvy palírny čeká ještě třeba cesta na ostrovy obývané indiány.

Příběh značky Abuelo se začal psát již v roce 1908, kdy se španělský přistěhovalec José Varela Blanco rozhodl využít skvělých místních podmínek pro pěstování cukrové třtiny a ve městě Pesé v provincii Herrera postavil první cukrovar v Panamské republice. O necelé tři dekády později, v roce 1936, ho jeho syn přesvědčil, aby začal cukrovou třtinu také destilovat. První rum s názvem Abuelo na etiketě ale spatřil světlo světa až v roce 1960. V současnosti palírnu Varela Hermanos, která produkuje 90 % všech rumů v Panamě i další destiláty, provozuje třetí generace rodiny Varelových. K jejím vlajkovým lodím patří právě Abuelo, jehož produktová řada se v běhu let utěšeně rozrůstá – naposledy do ní v roce 2019 přibyl rum Abuelo Two Oaks stařený v sudu po bourbonu a následně dozrávající v silně vypáleném sudu z amerického dubu.

Svou cestu světem Abuelo zahájilo před dvaadvaceti lety, kdy se jeho první láhve začaly prodávat také za hranicemi Panamy. Nyní se exportuje do více než čtyř desítek zemí. V České republice a na Slovensku o něj pečuje společnost Stock Plzeň-Božkov, na jejíž pozvání k nám už několikrát dorazil globální ambasador rumu Abuelo Cristobal Srokowski. Naposledy se v Praze objevil v polovině května, a to mimo jiné proto, aby místním barmanům představil koncept nové soutěže, na jejímž konci bude jeden šťastný výherce s letenkou do Panamy v kapse.

Výzva pro české i slovenské barmany / Abuelo Bartender Competition CZ & SK je určena všem barmanům a barmankám nad osmnáct let, kteří aktivně působí v některém z barů na území České republiky a Slovenska. Jejich úkolem je vymyslet koktejl na bázi rumu Abuelo Añejo 7 Años, Abuelo Añejo 12 Años nebo Abuelo Two Oaks. Další omezení jsou už jen dvě: drink nesmí obsahovat více než pět ingrediencí a rumu v něm musí být alespoň 45 ml. Při vymýšlení jeho složení a servisu je současně dobré myslet na to, aby jej bylo možné vcelku snadno připravit i za rušného barového provozu, což je jedna z věcí, kterou soutěž následně prověří.

Registrovat se do Abuelo Bartender Competition CZ & SK je možné už teď, a to u brand managerky rumu Abuelo Kateřiny Kolomé. Na její e-mail katerina.koloma@stock.cz je následně nejpozději 31. července nutné zaslat link na některou z on-line úschoven, v níž bude kromě receptury a fotografie soutěžního koktejlu uloženo také video, ve kterém soutěžící svůj drink představí. Jít by v něm ale mělo spíš o nápad, vizuální stránku a kreativitu než o mluvené slovo. Současně je třeba začít koktejl propagovat na sociálních sítích, a to s hashtagem #RonAbueloCocktailBattle a odkazy na @RonAbueloEurope, @RonAbueloCzech a @Csroko.

Ti nejlepší se utkají v Ron Abuelo Battle / Na základě dodaných podkladů bude v polovině srpna vybráno pět semifinalistů – tři za Českou republiku, dva za Slovensko. Na ty pak čeká Ron Abuelo Battle, která se uskuteční 30. srpna v Bratislavě a o den později v Praze. Její průběh bude vcelku jednoduchý a náročný zároveň. Každého ze semifinalistů čeká dvouhodinová směna ve vybraném baru naplněném hosty. Po celou dobu je budou obsluhovat a míchat jim svůj drink, aniž by tušili, kdo z nich patří k porotě a jejich práci hodnotí. K sledovaným kritériím bude kromě chuti drinku a jeho prezentace patřit také technika práce, storytelling a v neposlední řadě charisma daného barmana. Za každý z těchto aspektů lze získat až 10 bodů, dohromady tedy 50. Ve hře jich ale bude celkem 250, protože hodnocení se ujme porota o pěti členech. Usedne v ní rumový expert, zástupce obchodního týmu Stocku, novinář, barman a někdo za laickou veřejnost. Nebude je ovšem snadné identifikovat, protože některá z těchto charakteristik se bude hodit v podstatě na všechny z přítomných hostů.

Finálová bitva o letenku do Panamy / Z každého semifinále vzejde jeden vítěz, na nějž pak čeká finálová bitva. Předcházet jí ale budou další bodované aktivity. Oba finalisté obdrží budget ve výši 1000 eur, který by měli v průběhu října využít k propagaci svého koktejlu, a to zdaleka ne jen na sociálních sítích. Jejich úkolem bude uspořádat guestbartending nebo jinou formu eventu, vytvořit speciální menu či speciální servis svého koktejlu a zapracovat na tom, aby se jejich drink a s ním i rum Abuelo dostal do co nejširšího povědomí.

O vítězi se rozhodne 9. listopadu v Praze. Princip Ron Abuelo Final Battle bude obdobný jako v případě té semifinálové – dvouhodinová směna v baru s pěti tajnými porotci vmísenými mezi hosty, kteří budou opět hodnotit drink, prezentaci, techniku, storytelling a charisma. Nasbírané body budou ale tvořit jen 50 % finálového hodnocení, stejnou váhu budou mít počet a kvalita v říjnu uspořádaných akcí a také množství postů na sociálních sítích.

Vítěz se za odměnu v únoru 2024 vydá na cestu do Panamy. V doprovodu Cristobala Srokowského se podívá nejen do palírny a míst spojených s výrobou rumu Abuelo, ale také do Panama City, k Panamskému průlivu a na civilizací nedotčené ostrovy, které obývají indiáni. Zkrátka, co se cestování týče, ovšem nepřijde ani druhý v pořadí – už v říjnu totiž oba finalisté pojedou na Bar Convent Berlin, kde budou mít možnost své koktejly prezentovat na stánku rumu Abuelo.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat