Vítězkou Nikka Perfect Serve je Mariam Ahmed

09.11.2023AtBars

Třináctý ročník Nikka Perfect Serve má v České republice tak trochu překvapivého vítěze, přesněji vítězku. Stala se jí barmanka pražského baru Bar and Books Týnská Mariam Ahmed, jež se za barem pohybuje teprve krátce a jednou nejspíš vymění šejkr za doktorský plášť. Během soutěžního odpoledne však v očích poroty i mnoha přihlížejících nejlépe naplnila hlavní myšlenku soutěže a principy japonské pohostinnosti omakase a ichi-go ichi-e.

Nikka Perfect Serve se od ostatních barmanských soutěží odlišuje svým konceptem, prověřuje totiž primárně umění pohostinnosti, schopnost být tady a teď a čelit nepředvídaným situacím. Ty před soutěžícími v duchu zadaných rolí rozehrává tříčlenná porota, jež však zároveň hodnotí i barmanské dovednosti a drinky, které jí soutěžící namíchají. Ostatně postup do finále, které 6. listopadu hostil Café Bar Pilotů v pražských Vršovicích, vedl právě přes koktejl. Úkolem barmanů a barmanek tentokrát bylo vytvořit míchaný nealkoholický drink, který vhodně doplní vybranou whisky, gin nebo vodku z portfolia společnosti Nikka, a jedno s druhým tak bude fungovat jako ta správná The Other Half.

Ve stanoveném termínu své soutěžní drinky na web soutěže zaregistrovalo sedmnáct barmanů a barmanek. „Je krásné sledovat, jak se z absolutně netradiční soutěže stala tradice, která má pro barmany a barmanky určité kouzlo. Podruhé v řadě se nám jich přihlásilo nejvíc ze všech zúčastněných zemí, což je velký úspěch a má to svou vypovídací hodnotu. Stejně jako to, že nám postupně přibývá mimopražských soutěžících a že se povědomí o soutěži a značce Nikka šíří po celé republice,“ říká Kryštof Hordina, whisky ambasador společnosti Ultra Premium Brands, jež Nikka Perfect Serve v České republice pořádá. „Všem soutěžícím patří velké díky za to, že se nebojí vykročit ze své komfortní zóny a investují čas a energii do soutěže, u níž dopředu nikdy přesně nevědí, co je čeká,“ dodává.

Devět odvážných se zkušenostmi i bez / Kryštofovo poděkování je adresováno všem soutěžícím, nejen finalistům, které z nich na základě odevzdaných receptur vybrali zástupci společnosti Nikka v Paříži a v neposlední řadě také Nikka whisky hospitality advocate a duchovní otec celého soutěžního projektu Stan Vadrna. Do Café Baru Pilotů jich v pondělí 6. listopadu dorazilo devět, desátý se pro nemoc omluvil. Soutěžní soupiska byla namíchaná z ostřílených matadorů, k nimž kromě tří loňských finalistů Tomáše Bakaje (AnounymouS, Praha), Matúše Bratha (Hemingway bar, Praha) a Petera Plieštika (Forbina, Praha) patří ještě Filip Bureš (Habañero music bar, Litoměřice), barmanů, kteří už pár soutěžních zkušeností mají, jako Matouš Boček (Alma, Praha), František Dandáš (Becher’s Bar, Karlovy Vary) a Sergei Tarabrin (Tretter’s American bar, Praha), i těch, kteří své soutěžní ostruhy a dokonce i barové zkušenosti teprve sbírají, což platí pro obě dvě letošní finalistky – Mariam Ahmed (Bar and Books Týnská, Praha) a Nikolu Talčíkovou (Destiny, Třinec).

Ještě předtím, než se postavili za soutěžní bar, měli finalisté možnost načerpat inspiraci ze semináře vedeného Stanem Vadrnou nazvaného The Art of Face Reading – How to read your other half as an open book. Hned na úvod jim slíbil, že odteď už se na tváře lidí nebudou dívat jako dřív a v následujících bezmála dvou hodinách svůj slib naplnil. Podělil se s nimi totiž o své znalosti dávného beduínského umění čtení z lidské tváře ferasa a ukázal jim, co vše lze z anatomie lidského obličeje vyčíst. To vše samozřejmě v kontextu pohostinnosti – protože když barman své hosty správně „přečte“, bude moct předjímat jejich potřeby a lépe na ně reagovat.

Jednodušší situace, ale složitější téma / Své umění pohostinnosti pak soutěžící museli prokázat tváří v tvář porotě, v níž stejně jako před rokem usedla prezidentka Ladies Whisky Clubu Mirka Kverková a spolu s ní loňský český vítěz Nikka Perfect Serve Honza Vlasák s gastro novinářem Janem Chovancem. Scénky, které před soutěžícími rozehrávali, byly v jejich pojetí o poznání umírněnější než vloni, stejně jako jejich témata, z nichž potenciálně konfliktní bylo snad jen to závěrečné (bodyguard s princeznou, kterou balí dotěrný host) a i v tomto případě byl konflikt zažehnán dříve, než se stihl rozhořet. „Oproti loňsku to měli soutěžící jednodušší v tom, že jsme pro ně vybrali situace, které byly víc reálné a dá se říct, že i lidštější. Na druhou stranu bylo ale o poznání složitější hlavní téma The Other Half, které od nich vyžadovalo více kreativity, času i energie,“ podotýká Kryštof Hordina.

Na soutěžním baru tak usedli třeba tři skejťáci trénující na olympiádu, filmová producentka a dva herci, byznysmeni, kteří si po práci zašli na drink, fanoušci elektronické hudby, kteří přijeli na festival, nebo například novináři z whisky magazínu. Ve většině případů měli zároveň porotci role rozdělené tak, aby jednomu z nich soutěžící mohli přímo nabídnout svůj The Other Half drink, dalšímu sklenku destilátu z portfolia Nikka a třetímu nějakou koktejlovou klasiku.

Třetí a druhou příčku si v očích poroty vysloužili dva ze soutěžních matadorů, Matúš Brath a Peter Plieštik, na vítězství ale dosáhla jedna ze dvou žen v soutěži – Mariam Ahmed. „Každý ze soutěžících přinesl za bar kus sebe samého. Z vlastní zkušenosti vím, že Nikka Perfect Serve je hodně dynamická soutěž, ve které je potřeba být neustále ve střehu. Bylo poznat, kdo už někdy s Nikkou soutěžil, přesto na nejvyšší příčku nakonec vystoupala barmanka, jež si před námi odbyla svou soutěžní premiéru,“ shrnuje pondělní dění Honza Vlasák a pokračuje: „Mariam si nás dokázala nejvíc získat lidsky, v její přítomnosti jsme se na baru cítili úplně nejlépe. A právě o tom Nikka Perfect Serve je.“

Autentický výkon bez špetky ega / Podobně jako Honza to vnímá i Stan Vadrna. „Z mého pohledu Mariam nejlépe pochopila duši Nikka Perfect Serve a vlastně pohostinnosti jako takové. Že proces je vlastně důležitější než konečný výsledek a že spokojenost hosta se rodí v přítomném okamžiku. Ona byla přítomná na 100 %, byla autentická, profesionální, lidská… Naopak jsem u ní neviděl ani náznak ega. Ona nesoutěžila, ale barmanštila. To, co předvedla, byl guest-centric approach par excellence. Byla radost Mariam pozorovat,“ říká a pokračuje: „Když jsem se během jejího vystoupení podíval kolem sebe, bylo mi jasné, že její profesionální a zároveň lidský přístup zaujal nejen porotce, ale i všechny ostatní v místnosti. Jak řekl Bruce Lee: Be water, my friend. A ona tou vodou byla.“

Mariam byla ze svého vítězství velmi překvapená. „Stále tomu nemohu uvěřit, všichni byli úžasní a já se cítím poctěna, že jsem s nimi mohla soutěžit,“ prohlásila s krátkým odstupem a nádavkem prozradila, že pro ni bylo nejtěžší udržet nervy na uzdě. Její vítězství může být inspirací pro všechny, kdo zkušenosti za barem teprve sbírají nebo si za bar stejně jako ona odskočili z jiné profese, a to ještě v cizí zemi. Sama Mariam pochází z egyptské Káhiry a do České republiky přiletěla před osmi lety studovat medicínu. Ve svých šestadvaceti už papírově lékařkou je, rozhodla se ale udělat si přestávku mezi studiem a lékařskou praxí a vyplnit ji barmanstvím. „Nejdřív jsem v Bar and Books pracovala na place a práci s hosty jsem milovala, ale zároveň jsem chtěla být součástí dění za barem, což se mi díky velké podpoře celého týmu podařilo proměnit ve skutečnost,“ prozrazuje na sebe a jednoduchou odpověď má i na to, co ji přimělo začít soutěžit. „Naše šéfová Martina Peštová nás vybídla, abychom zkusili prozkoumat taky soutěžní aspekt našeho oboru. A pokud ji znáte tak jako já, nechcete ji zklamat,“ říká.

Do San Franciska a do budoucích let / Mariam bude Českou republiku 3.–4. prosince reprezentovat na mezinárodním finále Nikka Perfect Serve v San Francisku. Své šance vnímá velmi skromně. „Chci jen podat výkon, který si zaslouží uznání, a prokázat maximální pohostinnost. Už teď se ale cítím jako vítěz jen tím, že jsem se do mezinárodního finále kvalifikovala,“ říká. Stan však její šance vidí o poznání optimističtěji. „Mariam má na to, aby vyhrála. Ještě o ní určitě uslyšíme,“ věří v úspěch české reprezentantky a pro ostatní soutěžící má jednoduchý vzkaz: „Soustřeďte se na proces, na přítomný okamžik, a ne na možný výsledek. A užívejte si ho! V našem světě je nejluxusnějším dárkem, který můžete někomu dát, vaše pozornost. Vítězka letošního finále byla zosobněním tohoto přístupu.“

Jeho slova by měli mít na paměti hlavně ti, kdo se rozhodnou příští rok zúčastnit v pořadí čtrnáctého ročníku Nikka Perfect Serve. Jeho téma ani místo mezinárodního finále ještě zdaleka neznáme, už teď ale víme, že se počet soutěžních zemí ustálí na šestnácti a v případě, že jich zájem projeví více, bude se z potenciálních účastníků vybírat. „Jde nám o kvalitu, ne o kvantitu. Současně chceme pracovat především s trhy a lidmi, kteří se značce Nikka intenzivně věnují a nechybí jim zaujetí a vášeň jak pro ni samotnou, tak pro její soutěžní koncept,“ uzavírá Stan Vadrna.

foto: Marek Příhoda

BCB 2023

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat