Závěrečná Ron Abuelo Battle skončila remízou

15.11.2023AtBars

Finálová bitva Abuelo Bartender Competition, jež se odehrála 10. listopadu, měla rozhodnout o tom, zda se vítězem premiérového ročníku netradičně pojaté soutěže stane Adam Bohuněk z pražského baru Bugsy’s, nebo Martin Popovski z bratislavského Cuba Libre. Ve hře byla lákavá výhra v podobě šestidenní cesty do Panamy. Po devadesátiminutovém koktejlovém souboji, který hodnotila pětičlenná porota, nakonec ale dopadlo všechno trochu jinak…

Na začátku bylo několik desítek barmanů a barmanek z České republiky a Slovenska, kteří se do svých národních kol hlásili s drinkem na bázi rumu Abuelo Añejo 7 Años, Abuelo Añejo 12 Años nebo Abuelo Two Oaks a dalších maximálně čtyř ingrediencí. Spolu s recepturou museli odevzdat ještě fotku drinku a doprovodné video, jehož smyslem bylo objasnit, jaký příběh se za soutěžním koktejlem skrývá. Odevzdanými materiály se probrala sedmičlenná porota v čele s globálním brand ambasadorem rumu Abuelo Cristobalem Srokowskim a vybrala tři semifinalisty za Českou republiku a dva za Slovensko.

Semifinalisté si následně vyzkoušeli, co obnáší Ron Abuelo Battle. Místo toho, aby po jednom předstupovali před porotu, která by s hodnoticími tabulkami v ruce sledovala jejich výkon, absolvovali dvouhodinovou směnu v baru naplněném hosty, mezi nimiž byli i porotci. Do poslední chvíle však zůstali v utajení, semifinalisté tak neměli nejmenší tušení, kdo jejich drink, jeho prezentaci, techniku práce, storytelling a v neposlední řadě také osobnost a charisma boduje. Na Slovensku se o tom, kdo postoupí do finále, rozhodovalo 29. srpna v bratislavském baru Cuba Libre. Vítězem tamního národního kola se stal „domácí“ soutěžící Martin Popovski. Česká semifinálová Ron Abuelo Battle následovala o dva dny později v pražském baru Liquid Office a postup přinesla Adamovi Bohuňkovi z Bugsy’s.

V souladu s trendy a udržitelností / Martin pro Abuelo Bartender Competition vytvořil koktejl, v němž rum Abuelo Añejo 12 Años infuzovaný fíkovými listy doplnil o banánové oleo saccharum, amontillado sherry infuzované kakaovými boby, čokoládová bitters a kapku solného roztoku. Servíroval ho v old fashioned sklence na velký ledový kvádr, na nějž jako garnish položil kolečko vyříznuté z fíkového listu. Jeho cílem bylo podpořit chuťové nuance zvoleného rumu a dosáhnout tak toho, aby v drinku mluvil sám za sebe a bylo možné se do něj „zaposlouchat“, proto také koktejl nazval Panama Podcast. Zároveň se vydal cestou udržitelnosti, a tak na oleo saccharum zpracoval banánové slupky a rum infuzoval fíkovými listy, které použil i na ozdobu.

Adam Bohuněk šel do boje s koktejlem Pesé, v němž Abuelo Añejo 12 Años propojil s broskvovým cordialem a kombuchou z bílého čaje. „Inspirován sloganem Inspiring generations jsem se rozhodl do svého drinku zakomponovat kombuchu, která je dnes hodně trendy, ale v koktejlech se s ní moc často nepracuje. Mou další volbou byly broskve, které jsou mou vůbec nejoblíbenější koktejlovou surovinou. Jelikož je Abuelo rodinný brand, chtěl jsem do drinku vnést ještě něco, co je blízké mně, a tak jsem z nich připravil cordial,“ objasňuje. Také on myslel na udržitelnost. „To, co mi zbylo v sítku po přecedění cordialu, jsem smíchal s pokrájenými čerstvými broskvemi, rozmixoval, dochutil Angosturou, roztáhl na pečicí papír a upekl v troubě,“ popisuje přípravu chipsu, který mu nalámaný na kousky a kolíčkem připevněný k okraji tenkostěnné whiskovky posloužil jako ozdoba.

S rumem a koktejly napříč republikami / Se stejnými koktejly šli Martin s Adamem také do finálové bitvy, jež se uskutečnila 10. listopadu v nedávno otevřeném pražském baru Point. V ní ale koktejly, jejich prezentace, barmanská technika, storytelling a charisma obou aktérů tvořily už „jen“ 50 % hodnocení. Druhou polovinu bodů mohli barmani získat za práci, kterou na propagaci svého drinku a značky Abuelo odvedli v průběhu října. Od společnosti Stock Plzeň-Božkov, která je oficiálním distributorem značky Abuelo na českém i slovenském trhu a zároveň pořadatelem Abuelo Bartender Competition v obou zemích, pro tyto účely obdrželi budget ve výši 1000 eur. Současně dostali pozvání na Bar Convent Berlin, kde se prostřídali za barem na stánku značky Abuelo.

Martin zorganizoval Tour de Abuelo, v rámci níž cestoval po celém Slovensku. „Značku Abuelo jsem prezentoval v rámci řízených degustací, masterclassů, guestbartendingu a dalších eventů. Ve spolupráci s různými slovenskými podniky jsme vytvořili speciální koktejlová menu, která byla hostům po celý měsíc k dispozici. Došlo také na focení, jehož výsledek jsem využil na sociálních sítích, a podařilo se mi dokonce i natočit videopodcast věnovaný rumu Abuelo a mému drinku,“ shrnuje své aktivity s tím, že k zážitkům, na které nezapomene, patří právě podcast, který vznikl ve spolupráci se známou slovenskou moderátorkou Oli Džupinkovou. „Postavit se poprvé v životě před kameru a bez přípravy reagovat na otázky, které jsem dopředu neznal, a zároveň se snažit vystupovat co nejprofesionálněji, pro mě byla skvělá zkušenost,“ dodává.

Rovněž Adam se v říjnu vydal na cestu Českem, na trase měl třeba českobudějovickou Žlutou ponorku nebo poděbradský bar Savoy, v Praze se vydal například do bistra Špejle, které bylo kdysi jeho působištěm, ale taky do letos otevřených barů Alma a Americká 32. „Smyslem mé cesty po barech bylo dát jejich hostům ochutnat koktejly z rumu Abuelo včetně toho soutěžního. Menu jsem ale pokaždé po dohodě s místními barmany upravil podle toho, co v daném podniku nejvíc frčí. Současně jsem hostům prezentoval rum jako takový a nabídl jim k ochutnání vše od základní série až po unikátní láhev Three Angels, která u nás ještě není k dostání,“ přibližuje koncept svého projektu Adam a pokračuje: „Vybrat ze všech těch zážitků jen jeden, který bych označil za nejintenzivnější, nedokážu. Nebylo to jen o mně, ale i o kamarádech z barové komunity a všech těch, kteří mě přišli do jednotlivých podniků podpořit. Potěšil mě samozřejmě i úspěch, který měl náš společný projekt s kávovým butikem Nespresso. Dostal podobu Coffee Martini namíchanou z rumu Abuelo a aktuální novinky Nespresso Festive Black.“

Devadesát minut na společné stanici / Aktivity obou finalistů měly ve Stocku velkou odezvu. „Velmi mile mě překvapilo, s jakým zápalem a obrovskou zodpovědností Martin s Adamem k soutěži přistoupili. Během října se doslova stali ambasadory značky Abuelo a odvedli neskutečný kus práce, za který bych jim jménem nás všech chtěla moc poděkovat,“ hodnotí jejich práci brand managerka Kateřina Kolomá a pokračuje: „Stejně skvělí byli i během závěrečné Ron Abuelo Battle. Večer měl neskutečnou atmosféru. Ve vzduchu byla cítit nervozita a napětí, jakmile se ale Martin s Adamem postavili za bar, ocitli se ve svém živlu a řekla bych, že si to užili stejně jako hosti. Oba své drinky oproti semifinále posunuli zas o kousek dál. Přidali k nim něco extra – Martin v podobě podcastového aranžmá, které pro tento večer připravil, Adam ve formě netradiční zmrzliny, do níž svůj koktejl proměnil.“

O tom, že si finále Martin s Adamem užili, nemůže být pochyb. „Bylo to mnohem lepší než semifinále, protože už jsem věděl, do čeho jdu, a mohl jsem se ještě lépe připravit. Líbily se mi prostory baru Point, skvělá byla organizace finále, stejně jako podpora mých kamarádů a atmosféra, kterou se nám s Adamem podařilo vytvořit,“ pochvaluje si finálovou bitvu Martin. „Drobným mínusem bylo jen to, že jsme se museli dělit o jednu barmanskou stanici, alespoň tak ale došlo i na prověření naší barmanské zručnosti,“ dodává.

Adam to má s plusy a minusy finálového večera úplně stejně. „Závěrečnou battle jsem si užil moc, ta hodinka a půl utekla jako voda. Radost mi udělal každý jeden člověk, který nás dorazil podpořit a dal si drink. Atmosféra byla fantastická. Jen mi úplně nesedla ta sdílená barová stage. Byla to dobrá zkouška, ale musím přiznat, že jsem se nechal rozhodit pár detaily a nepodal jsem takový výkon, jaký bych si představoval,“ říká.

Místo jednoho vítěze se z výhry radovali dva / Svůj vliv na to, kdo z obou finalistů se v únoru příštího roku vydá na šestidenní cestu do Panamy a v doprovodu Cristobala Srokowského se podívá nejen do palírny a míst spojených s výrobou rumu Abuelo, ale také do Panama City, k Panamskému průlivu a na civilizací nedotčené ostrovy, které obývají indiáni, měla pětičlenná porota. Kromě Cristobala ji tvořili spolumajitelka a šéfredaktorka AtBars.com Bára Urbanová, organizátor koktejlových lekcí a tour de bar George Němec, zkušený barman Martin Vogeltanz a Vašek Borovička, jenž ve Stocku pracuje jako manažer pro klíčové zákazníky.

„Výkony obou soutěžících byly perfektní, nikdo nepodcenil přípravu, a tak si všichni hosté mohli vychutnat jejich koktejlový koncert,“ pochvaluje si průběh soutěžního večera Martin Vogeltanz a George Němec jeho slova jenom potvrzuje: „Rumových soutěží je celá řada, Abuelo Competition se ale podařilo odlišit na jedničku. Z finalistů udělala ambasadory svého rumu a oni tuto příležitost v průběhu října maximálně vytěžili. Také v průběhu soutěžního večera si oba vedli skvěle, bylo příjemné sledovat podporu všech kamarádů a kolegů, které se jim dostalo. Finálová bitva připomínala spíš guestbartending dvou bratrů než soků. Jednoho s ostřejšími lokty a sebevědomým vystupováním a druhého lehce nesmělého, ale velice elegantního. Byl jsem v údivu, když jsem během večera zjistil, že Martinovi je jen pětadvacet a Adamovi ještě o dva méně. A když došlo na oznámení výsledků, doslova mi naskočila husí kůže.“

George nebyl jediný, kdo sledoval vyhlášení vítěze se zatajeným dechem a komu při vyslovení obou jmen spadl kámen ze srdce. „Výsledky obou částí hodnocení byly velmi těsné, a tak nám přišlo nefér, aby do Panamy ke kořenům Abuela cestoval jen jeden z finalistů. Premiérový ročník Abuelo Bartender Competition tak nemá jednoho vítěze, ale dva,“ komentuje remízu finálového klání Katka Kolomá. Radost s rozhodnutí organizátorů mají samozřejmě i oba výherci. „Moc mě potěšilo, že pojedeme s Adamem do Panamy oba. Bude to fantastická jízda,“ neskrývá své nadšení Martin a stejně natěšený je i Adam. „Z konečného verdiktu mám obrovskou radost. Oba jsme na vítězství pracovali tvrdě a věřím, že si spousta lidí večer, který s námi strávili ve společnosti rumu Abuelo, bude ještě dlouho pamatovat, což je pro mě obrovská motivace. Děkuji celé Abuelo rodině i společnosti Stock, všem podnikům, které mi umožnily míchat drinky pro jejich hosty, a v neposlední řadě také přátelům, kteří tuhle cestu ušli se mnou. A taky Martinovi, který mi byl po celou dobu silným soupeřem,“ uzavírá.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat