60 vteřin s Vojtou Bažantem

11.05.2025Ondra Hnilička a Bára Urbanová

K českým barmanům, kteří se rozhodli prozkoumat barový svět, aby pak zamířili zpátky domů, patří Vojta Bažant, jenž se nedávno do České republiky vrátil ze Singapuru. Do minuty, kterou před naší kamerou strávil, jsme se pokusili vměstnat celých sedmnáct let jeho barového života.

Třiatřicetiletý Vojta Bažant pochází z Prahy-Radotína. Jako dítě chtěl být kuchařem, nějakou dobu to ale vypadalo, že se vydá úplně jinou cestou – tedy alespoň podle škol, které si zvolil. „Dokončil jsem jen česko-francouzskou sekci Gymnázia Jana Nerudy, ale strávil jsem tři roky studiem molekulární biologie na Karlovce,“ upřesňuje. Za bar se poprvé postavil v roce 2008 v pražské kavárně Krásný ztráty, která jeho barmanskou kariéru odstartovala. „Práce tam mi dodala chuť barmanství a gastro obecně poznávat,“ objasňuje. Strávil v ní dohromady dva roky a pak se posunul dál – nejprve do Café Nona, poté do Groove baru, kde už působil jako šéfbarman, a v letech 2014–2016 pracoval na stejné pozici v Zanzibaru. Poté se ještě ujal role konzultanta pro holešovickou Cobru, než zvedl kotvy a vyrazil za zkušenostmi do zahraničí. „Měl jsem chuť učit se a přišlo mi, že barmanství u nás chybí jakási vize. Začínal jsem cítit, že ten přehnaný důraz na koktejl samotný, který mezi českými bary tehdy panoval, není ta správná cesta, respektive je to jen její část. Byl jsem připraven se posunout dál a neviděl jsem u nás moc možností, což ale samozřejmě neznamená, že tu nějaké nebyly,“ ohlíží se zpátky a pokračuje: „V té době byly ve světě známé tři Mekky koktejlu: New York, Londýn a Singapur. Amerika mě nikdy zvlášť netáhla, Londýn mi připadal nudný a v Asii jsem předtím byl na dovolené a tamní kultury mě moc bavily. A tak bylo jasno…“

V Singapuru nakonec Vojta strávil skoro osm let, během nichž prošel pěti podniky. Nejprve pracoval jako šéfbarman v restauraci Adrift by David Mayers, poté byl šéfbarmanem a bar manažerem BSK by Gordon Ramsay. Další rok strávil jako director of operations v Amoy Beverage Corporation, poté byl group beverage managerem v Tung Lok Millenium a poslední singapurskou výzvou, kterou přijal, byla pomoc při otevírání nového hotelu skupiny Ascott. V The Robertson House měl na vizitce napsáno head mixologistbeverage director a kromě toho, že sestavil celý nápojový program hotelu, podílel se i na budování speakeasy baru Chandu.

A na co ze svého singapurského období Vojta vzpomíná nejraději? „Kromě série osobních zážitků rozhodně na barmanské hody ve food courtech ve tři ráno po práci nebo barmanské akci,“ usmívá se a své vysvětlení má samozřejmě i pro to, co ho přimělo vrátit se zpět. „Nasytil jsem se Asií a začalo se mi stýskat po evropské kultuře. A také je pro mě mnohem jednodušší rozjet vlastní podnikání tady u nás,“ říká a částečně tím odhaluje i své plány, jež se točí kolem projektu The Cocktail Hacker. „Právě teď píšu knihu, dělám konzultace, zážitkové masterclassy a rozjíždím se svou přítelkyní malou firmu,“ dodává s tím, že za deset let sám sebe vidí dobře finančně zabezpečeného, aby mohl pomáhat ostatním orientovat se ve složitostech světa pohostinství a starat se o rodinu. A jak si Vojta nejlíp odpočine? Na cestách nebo při některém ze svých koníčků, k nimž patří šachy, PC hry a příroda…

video: Ondra Číhal

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat