Na vítěze Artisans of Taste čeká cesta plná zážitků

10.11.2025AtBars

Počínaje 10. listopadem se barmani a barmanky mohou začít registrovat do nového ročníku soutěže Artisans of Taste. Na vítěze všech lokálních klání, v našem případě tedy toho česko-slovenského, čeká v dubnu příštího roku šestidenní cesta do Brazílie. Letos na jaře si obdobnou výhru užil brněnský barman Jakub Baštinec – a dodnes má na co vzpomínat.

Loňský ročník soutěže s rumem Diplomático vyvrcholil předposlední říjnový den česko-slovenským finále, z nějž vyšel vítězně Alexander Vukomanovič z bratislavského Mirroru. Odměnou mu letos v březnu měla být šestidenní cesta do Kostariky, nemohl se jí ale zúčastnit, a tak výhra přešla na druhého v pořadí, což byl Jakub Baštinec z brněnského EscoBaru. Ten si vloni přízeň poroty vysloužil svou uvolněnou prezentací a koktejlem Pepper Planas a nečekanou odměnu si více než užil.

Jak jsi prožíval samotné finále Diplomático Artisans of Taste? Jakou hlavní vzpomínku sis z něj odnesl?

Finále jsem si užil, byl jsem na něj docela dobře připravený a můj koktejl mě moc bavil, takže jsem si věřil. Rád vzpomínám na celou akci, byla skvěle zorganizovaná. Hezký prostor, hladký průběh a Diplomático na každém rohu… Co víc si přát?

S jakým koktejlem jsi tehdy soutěžil? Jaká byla jeho receptura a jaký příběh?

Soutěžil jsem s drinkem Pepper Planas, na který jsem kromě rumu Diplomático Planas, což je můj oblíbenec, použil hodně věcí z naší kuchyně. EscoBar je totiž vyhlášený i svými burgery. Do burgeru jde kolečko rajčete, ale co s těmi konci, co tam nepasují? Vytvořil jsem z nich rajčatové oleo sacchrum a hezké konce jsem usušil, okořenil a použil jako ozdobu. K tomu jsem přidal tinkturu z tymiánu a rozmarýnu, které nám zbývají z přípravy bylinkového másla, a pak ještě cordial z habañero papričky a kapií koupených na Zelném trhu, což je lokální market u nás v Brně a asi to nejhezčí náměstí, které znám. Stačil už jen lehký stir a zeleninový rumový drink byl na světě. Podával jsem ho na velké kostce ledu, který zdobila buď tvář tvůrce rumu Diplomático, nebo logo EscoBaru, a to ve sklence z obchodu Zlevněnka, protože jsem přesvědčený o tom, že udržitelnost spočívá i v tom dávat druhou šanci věcem, které někdo odložil.

Kdy ses dozvěděl, že výhru nakonec obdržíš ty, a ne původní výherce Alexander Vukomanovič? A jaká byla tvoje první reakce?

Dozvěděl jsem se to pár týdnů před odletem a moje reakce byla absolutně nevěřící. Myslel jsem si, že si ze mě ambasador rumu Diplomático František Holeček střílí. A ono ne. Potom mi došlo, co že mi to spadlo k nohám… Přehodil jsem směny, sbalil se a vyrazil na životní cestu.

Původním cílem měla být Venezuela, odkud rum Diplomático pochází, ale kvůli nestabilní situaci v zemi jste nakonec vyrazili na Kostariku. Byla to tvá první zkušenost s tímto regionem? A kdo dál byl součástí výpravy?

Letěli všichni výherci z ostatních zapojených zemí plus pár dalších z předchozích ročníků, kterým v původně plánované cestě zabránil covid. Dále master blender Nelson Hernandez, několik lidí z Diplomática včetně global advocacy managera značky Javiera Garcíy a pár dalších skvělých lidí. Už jsem ve Střední Americe jednou byl, ale tahle zkušenost byla úplně jiná. Program, lidé, nálada… všechno to do sebe skvěle zapadlo. Celý ten týden byl geniální, od srazu a první noci v Madridu až do úplného konce.

Z čeho přesně program vaší cesty sestával?

Bylo to hodně o čokoládě, o její výrobě, propojení s rumem Diplomático, ale taky o nás, o komunitě a spolupráci. Současně to byla i úžasná poznávačka tohoto ráje, tamních lidí, přírody, ale i hlavního města. Popíjeli jsme rum, smáli se a řešili život takový, jaký je…

Co pro tebe zůstane tím největším a nejsilnějším zážitkem?

Mým největším zážitkem zůstane vzpomínka na moře, láhev Diplomática a rozmlouvání do rána na pláži s novými přáteli a hudbou vln v uších. Ale taky na zvířata, hlavně lenochody, na skvělý bar v Madridu i v San José, na masterclassy, na poznávání kultury a na stále se smějícího Maestra, který nám svými hláškami způsobil tolik záchvatů smíchu, že na něj určitě nikdy nezapomenu. Machete!

Máš nějaký tip nebo doporučení pro účastníky letošního klání?

Můj největší tip je: Jděte do toho! Získáte tak spoustu nových zkušeností a jak vidíte, někdy stačí být i druhý a jste bohatší o životní zážitek a poznáte skvělé lidi. A pokud to nevyjde, aspoň se něco naučíte a posunete se zase o krok dál!

Registrace do Artisans of Taste probíhá od 10. listopadu do naplnění kapacity (nejpozději však do 10. prosince) on-line na webu soutěže. Úkolem barmanů je vymyslet koktejl na bázi rumu Diplomático (Reserva Exclusiva, Planas, Mantuano nebo Selección de Familia) a s využitím kakaa nebo čokolády. Kromě rumu je možné použít jen pět dalších ingrediencí. Případné ozdoby musejí být jedlé a množství alkoholu se 40 % ABV a více nesmí překročit 50 ml. Koktejl musí naplňovat principy udržitelnosti, k dalším hodnoceným kritériím patří řemeslnost, kreativita a komunita – na barmanech je, aby v maximální možné míře zapojili svou kreativitu a vytvořili koktejl, na nějž použijí vlastnoručně připravené ingredience z lokálně vypěstovaných surovin, které pokud možno bezezbytku zpracují. Prokážou tak svoji řemeslnou zdatnost, zachovají se udržitelně a zároveň spoluprací s místními producenty podpoří lokální komunitu. Pro registraci je potřeba mít kromě soutěžní receptury a fotky drinku nachystaný také přesný popis přípravy koktejlu i jednotlivých ingrediencí a příběh, který se za ním skrývá. Odborná mezinárodní porota vybere ze všech přihlášených finalisty, jejichž jména budeme znát už letos v prosinci. Samotné česko-slovenské finále pak proběhne v únoru příštího roku.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat