Feis Ile 2015 – festival whisky a hudby

24.06.2015Ondra Hnilička

Ostrov s vůní rašeliny, tak by se dal charakterizovat ostrov Islay (čti ailə). Tento skotský ostrov, patřící do souostroví Vniřních Hebrid, se nachází západně od ostrova Jura a asi 35 kilometrů severně od irského pobřeží. Ostrov má rozlohu okolo šesti set kilometrů čtverečních, na kterých žije přibližně 3000 stálých obyvatel. Ovcí je zde asi trojnásobný počet než lidí. Na ostrově se mluví hlavně skotskou gaelštinou. Hlavním městem nebo spíše městečkem je Bowmore ležící na pobřeží největšího ostrovního zálivu Loch Indaal.

Ostrov je častým cílem turistů a to nejen díky své přírodě, ale také kvůli množství palíren whisky, gaelským tradicím a rybolovu. Islay je skutečným rájem pro fotografy. Díky golfskému proudu má ostrov velmi příznivé klima, nejsou tu ledové zimy ani horká léta. Na Islay můžete navštívit také řadu historických a kulturních památek, vedle kulatého kostela v Bowmore stojí za zmínku 1 300 let starý kildaltonský kříž stojící na starém hřbitově nedaleko ostrova Port Ellen.

JAK SE TAM DOSTAT?
Možnosti jsou dvě. Buď dražší a to letecky přes Glasgow nebo Edinburgh na letiště Glenegedale Airport, asi 8 km od městečka Port Ellen. Zábavnější variantou může být cestování trajektem do přístavů na ostrově Islay – Port Askaig nebo Port Ellen. Je to levnější a cestu navíc můžete využít k pořízení krásných snímků této nádherné krajiny.

WHISKY
Na ostrově se v současné době nachází 8 aktivních palíren (Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin, Laphroaig) a jedna sladovna (Port Ellen). Sladové whisky z malého ostrova Islay jsou proslulé po celém světě, tvoří 5,6 % (19.900.000 čistého alkoholu LPA) celkové výroby skotské whisky. Jejich kouřový, jódový (medicinal) charakter je dán sušením sladu místní rašelinou.V chuti můžete najít tóny mořských řas, lehkou slanost, kořenitost. Díky zrání v různých typech sudů pak rafinovaně zakomponované chutě vanilky, hořké čokolády nebo přezrálého ovoce.
Každý rok v květnu se na ostrově koná festival whisky a hudby FEIS ILE. Každá z palíren má v programu jeden den, kdy se na její půdě uskuteční OPEN DAY. Součástí festivalu je i vedlejší ostrov s palírnou – Isle of Jura. Během jednoho dne v roce se dostanete i tam, kam vás běžná turistická prohlídka palírny nezavede. Zajímavé mohou být i tzv. „masterclasses“. Jedná se o školení s degustací těch nevzácnějších vzorků whisky z palíren. Vstupenky však nutno rezervovat několik měsíců s přestihem. Palírny lahvují během festivalu speciální stáčení (Feis Ile bottling), které může být krásným suvenýrem, ale i sběratelským artiklem (cena cca 65 GBP, za rok skoro dvojnásobná).

ŽIVOT
Na Islay se však nejezdí jen za whisky, ale také za krásnou a neporušenou přírodou. Ostrov je oblíbeným cílem milovníků ptáků, hnízdí zde celá řada ohrožených druhů. V oblibě je také pozorování tuleňů, kteří se válí na malých skaliskách kolem pobřeží a občas připlavou do přístavu a škemrají na rybářích ryby. Ostrované nežijí jen z palíren, ale hojně využívají také darů moře. Z malých zátok vyjíždějí lovit ryby a plody moře, především kraby a vyhlášené krevety. Ostatně v restauracích v Bowmore připravují výtečné svatojakubské mušle či čerstvé ústřice Islay Oysters, zakápnuté citronem, tabaskem a samozřejmě whisky.

UBYTOVÁNÍ
Islay má vynikající výběr ubytování, kterým vychází vstříc všem potřebám. Je zde poměrně hodně 4* a 5* Guest Houses, Bed and Breakfast i několik hotelů. Pro cestovatele s omezeným budgetem je k dispozici Youth Hostel. Dále má Islay dva kempy. V případě květnového festivalu je ideální rezervovat termín nejpozději do konce předchozího roku. Feis Ile navštíví celkem 10.000 lidí.


Program festivalu FEIS ILE 2015 a special bottlings

Lagavulin – Open Day, sobota 23. května 2015
Lagavulin 1991 – 59.9 % (cask strength), cena £128, 3500 lahví
Triple maturation – druhé zrání v PX sudech, třetí v použitých puncheons.

Bruichladdich – Open Day, neděle 24. května 2015
50cl Black Art Valinch ‘High Noon’ – cena £100, 1881 lahví.

Caol Ila – Open Day, pondělí 25. května 2015
Caol ila 1998 – 57.3 %, cena £99, 1500 lahví
Triple maturation – první klasické, v americkém dubu, druhé v sudech po Moscatel, třetí v použitých puncheons.

Laphroaig – Open Day, úterý 26. května 2015
Laphroaig Cairdeas 200th Anniversary – 51.5 %, 10.000 lahví, NAS – no age statement, bez udání stáří. Nicméně se dle zdrojů jedná o 11-12 let starou whisky, která je sladovaná na humnové sladovně v palírně. Běžné plnění je kombinace vlastního sladování a Port Ellen.

Bowmore – Open Day, středa 27. května 2015
Bowmore Feis Ile 2015 – 55.7 %, cena £55, 1000 lahví
Zrála v ručně vybíraných panenských sudech (Virgin Oak Casks).

Jura – Open Day, čtvrtek 28. května 2015
Jura Tastival 2015, 18 y.o. –  52 %, £85, 3970 lahví
Netradiční zrání v sudech po perlivém vínu z Loiry, z křídových sklepů – House of Bouvet Ladubay Saumur, Maine-et-Loire.

Kilchoman – Open Day,  čtvrtek 28. května 2015
Feis Ile 2015 – 58.2 %, £78.60, 742 lahví
Vatting 3 bourbon sudů starých 7 let.

Bunnahabhain – Open Day, pátek 29. května 2015
Rubha A’ Mhail 11 y.o.  – 57.4 %, £90, 1200 lahví
Sherry monster z Bunny, výborný nenakouřený malt.

Ardbeg – Open Day, sobota 30. května 2015
Ardbeg Perpetuum – 47.4 %, £80, 10.000 lahví, NAS
Výrazný vliv bourbon sudů, ideální pro milovníky klasické chutě v Ardbeg 10 y.o.
V palírně lze zakoupit plnění Distillery Release, (49.2 %, £70).

SAVE THE DATE – čtvrtek, 17. září 2015
FEIS ILE degustace @ The BLACK STUFF, Olomouc
Ochutnáte unikátní festivalová plnění (Ardbeg, Jura, Bowmore, Laphroaig), food pairing (Laphroaig cheese, Bowmore Ale), dozvíte se zážitky a tipy z festivalu. Akce je zejména pro fanoušky whisky a barovou rodinu. J Pro mimo-olomoucké zajistíme ubytování za speciální cenu. Těšíme se na vás, Zdeny& BS Team
rezervace: info@blackstuff.cz, info@whiskybar.cz

text/foto: Zdeněk Kortiš

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat